یکشنبه, اسفند ۴, ۱۳۹۸
+ اندیش باشیدلطفا

+ اندیش باشیدلطفا

M@hdi Kh@nloo:
احتمالا شما هم از آن دسته افرادی هستید که تا بحث سن و سال پیش کشیده می‌شود، سریع بحث را عوض می‌کنید و هنرمندانه از زیر سؤالاتی که به شکل مستقیم و غیرمستقیم سن شما را هویدا می‌سازند، می‌گریزید.

اگر چنین است، راه اشتباهی را در پیش گرفته‌اید و ناخودآگاه خود را به سمت پیری سوق می‌دهید چون علم می‌گوید دلتان جوان باشد بیشتر عمر می‌کنید.
در تقویم همیشه دنبال روز تولدتان بگردید و آن را با شادی جشن بگیرید. در ادامه نکاتی مطرح شده است که به شما کمک می‌کند همیشه احساس جوانی کنید حتی اگر شمع‌های روی کیک تولدتان منجر به یک آتش‌سوزی بزرگ شود!
در یک تحقیق دانشگاهی از ۶۵ زن و مرد خواستند که به این پرسش پاسخ دهند:‌ «فکر می‌کنید چند ساله هستید؟»، افرادی که به این پرسش پاسخ دادند ۵۲ ساله به بالا بودند. میانگین سنی این افراد ۶۵ سال بود. پاسخ‌ها چنین بودند:
حدود ۷۰ درصد خود را ۳ تا چند سال جوان‌تر از سن واقعی‌شان می‌دانستند.
۲۵ درصد سنی مشابه سن واقعی‌شان را در نظر داشتند.
۵ درصد خود را بزرگتر از سن واقعی‌شان می‌دانستند.

نتایجی که به دست آمد، بسیار جالب بود.
۸ سال پس از این پرسش، از افراد دوباره سؤال شد.
نتایج به این صورت بود:

۷۵ درصد از کسانی که خود را پیرتر از سن واقعی‌شان می‌دانستند، زنده بودند.
۸۲ درصد از کسانی که خود را مطابق سن واقعی‌شان می‌شناختند، زنده بودند.
۸۶ درصد از کسانی که خود را جوان‌تر از سن‌شان می‌دانستند، زنده بودند.
عملی کردن احساس جوانی

آیا احساس جوانی افراد را زنده و سرحال نگه می‌دارد؟ البته هیچ ارتباط علمی و ویژه‌ای میان دیدگاه افراد نسبت به سن و امراضی نظیر سرطان موجود نیست. اما دانشمندان، ارتباطی قوی میان نگرش افراد به این مسئله و بیماری‌های قلبی‌-عروقی کشف کرده‌اند. وقتی احساس جوان‌تر بودن دارید، به شکل ناخودآگاه عادت‌هایتان نیز تغییر می‌کنند. دکتر رونالد دی سیگل (Dr. Ronald D. Siegel) استاد روان‌شناسی دانشکده‌ی پزشکی هاروارد می‌گوید: از نظر روان‌شناسی راه‌های گوناگونی برای احساس جوان‌تر بودن وجود دارد. اولین و یکی از بهترین روش‌ها ورزش کردن است. هر هفته با ۱۵۰ دقیقه ورزش کردن، سلامت جسمانی خود را تضمین کنید.

هیچ‌گاه نگویید: «من برای فلان کار پیر شدم». وقتی خود را به عنوان پیرمرد یا پیرزن بشناسید، در فعالیت‌هایی نظیر ورزش کردن و … زودتر احساس خستگی خواهید کرد. در حقیقت خود را ناتوان از رویارویی با چالش‌ها می‌بینید.

روش دیگر برای جوان ماندن، مراقبت از رژیم غذایی است. شاید کمی عجیب به نظر برسد، ولی وقتی احساس پیری می‌کنید و امیدی به آینده‌ی خود ندارید، به زبان خودمانی، بی خیال رعایت تغذیه‌ی سالم می‌شوید چون با خود می‌گویید: «من که دیگه چیزی از عمرم نمونده، جهنم و ضرر هم قند می‌خورم و هم چربی». همین جملات و افکار نادرست، شما را از رعایت رژیم تغذیه‌ی سالم دور می‌کند و حواس‌تان نیست که حتی اگر واقعا هم چیزی از عمرتان باقی نمانده باشد، با این بینش نادرست، خدای نکرده به سختی و در بستر بیماری این جهان را ترک می‌کنید.

هر روز جوان‌تر شوید

وقتی احساس می‌کنید که جوان هستید، انعطاف‌پذیری روحی بالاتری دارید. انعطاف‌پذیری باعث می‌شود از محدودیت‌های ذهنی که با احساس پیری به شما دست می‌دهد، رها شوید. می‌توانید کارهای جدیدی امتحان کنید، چیزهای جدید یاد بگیرید یا مهارت‌های تازه بیاموزید. با پیروی از شعار «یا بمیر یا یاد بگیر» خود را فعال و پویا نگه دارید. با این شعار انگیزه‌ی بیشتری پیدا می‌کنید و در واقع نوعی هدف‌گذاری غیرمستقیم برای خودتان تعیین می‌کنید. داشتن هدف، انگیزه‌ی حرکت به سوی رفتاری جدید را در پی دارد. در زمان حال زندگی کنید. این جمله جدیدا خیلی استفاده می‌شود یا شاید گاهی لج‌تان می‌گیرد و آن را مزخرف و کلیشه‌ای می‌دانید اما باور کنید که راه رسیدن به آن بسیار ساده است و تمرینات ذهنی مانند مدیتیشن به راحتی امکان این تجربه را در اختیار شما می‌گذارد. حسرت گذشته و دلواپسی برای آینده را دور بریزید. با غصه خوردن گذشته بازنمی‌گردد. آینده را هم با شاداب بودن در زمان حال بسازید. سعی کنید به سر‌و‌شکل زندگی‌تان برسید. معنایی برای آن بیابید و از توجه صرف به خودتان فراتر روید.

می‌توانید به اطرافیان‌تان بیشتر رسیدگی کنید یا در فعالیت‌های خیرخواهانه شرکت کنید. سرگرمی‌های موردعلاقه‌ی خود را بیابید، هر کاری که به آن علاقه دارید و در شما احساس خوبی ایجاد می‌کند. باغبانی، تماشای تئاتر، رقص و مطالعه و…، همه اینها، دلخوشی‌هایی برای شاداب ماندن هستند. این‌قدر فکر نکنید و زانوی غم بغل نگیرید که من پیر شده‌ام و از من گذشته است.

عبارت زشت «من دیگه پام لب گوره» را از فرهنگ جملات خود حذف کنید. کارهای جالب و جدیدی را که تاکنون تجربه نکرده‌اید، انجام دهید.

دوچرخه‌سواری کنید یا خرید و معاشرت با افراد جوان‌تر فامیل را تجربه کنید.

سن یک عدد است و هیچ محدودیتی برای احساسات شما وجود ندارد. قلب خود را جوان نگه دارید. به تعداد شمع‌های روی کیک تولدتان توجه نکنید.
همیشه به خود بگویید: «من پیر نمی‌شوم، من فقط بهتر می‌شوم.» وقتی علم می‌گوید دلتان جوان باشد بیشتر عمر می‌کنید، روی حرفش حساب کنید و سعی کنید از عمرتان نهایت لذت و استفاده را ببرید.

وبهترین عملی که می توانید بانجام برسانید اینست که فقط در اکنون باشید ،نه به گذشته بروید و نه به آینده…

WWW.MOHIE.IR

درباره‌ حسین مهدیخانلو

حسین مهدیخانلو / معروف به دکترمحیی / روانشناس و رواندرمانگر / مشاور فردی و خانوادگی / روانشناس و مشاورخانواده / مشاور برخی از مدیران و مسئولین / مشاور و تسهیلگر روابط فردی واجتماعی / متبحر وفعال در حوزه اینیاگرام / مدرس اصول وفنون مذاکره / مدرس ومشاور ارتباطات حضوری و تلفنی مدیران روابط عمومی / مدرس اصول و روشهای زندگی شاد وخانواده موفق باآموزه های دینی وتعالیم الهی/ مبدع و مدرس تکنیک اکسیرموفقیت در زندگی شاد و کسب وکار موفق / مشاور برندسازی، ارتقاع برند و طراحی لوگو / مشاور کسب وکارهای نوین / مدرس کسب وکارهای آفلاین و آنلاین / مشاورمدیران ارشدصنایع وسازمانهای خصوصی و دولتی / مشاورمدیران شهرکهای صنعتی وصنایع / عضو انجمن نانو / عضو انجمن مخترعین / عضو انجمن نخبگان کشور / دانش آموخته دکترای مدیریت کسب وکار / نویسنده کتاب سرنوشت را میتوان از سرنوشت / مدیرسایت سرماس WWW.MOHIE.IR / دارای مدرک وپروانه D.A.S از انگلستان / دارای مدرک(D.B.A)از وزارت علوم/ عضونظام ... / مشاور مدیران ومسؤلین کشوری ولشکری ازسال 76 تاکنون/ جوانترین مدیر برگزیده ی شهری در ۲۰ سالگی / دکترحسین مهدیخانلو HOSSEIN MAHDIKHANLOO

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*