سه شنبه, اسفند ۱۲, ۱۳۹۹
۷ گام مهم برای مقابله با ترس

۷ گام مهم برای مقابله با ترس

آیاشما در زندگی خود ترس و یا استرس دارید و یابه دنبال راهی برای غلبه بر استرس و ترس هستید؟! مادراینجا روش های مختلف و مفیدی وکاربردی رابه شما معرفی می کنیم که امیدوارم بابهره گیری از آن کل یا عمده مشکلاتتان رفع گردد.

“تنها چیزی که در دنیا باید از آن ترسید خود ترس است”

ترس خیلی چیزها را از زندگی شما دور می کند و هیچ چیزی جز پشیمانی و توهم بودن در منطقه امن به شما نمی دهد. تا زمانی که چیزی شما را از بین نبرد، باید با ترس هایتان مبارزه کنید.

شما از چه چیزهایی می ترسید؟ از سخنرانی، فروشندگی، ملاقات با افراد جدید، درخواست قرار ملاقات، درخواست اضافه حقوق، جستجوی شغل، شکست در زندگی، تغییر کسب و کار، تنها ماندن یا نه گفتن به دیگران؟ آیا تا به حال به این فکر کرده اید که ترس برایتان چقدر هزینه مالی، احساسی و جسمی دارد؟

شما زمانی خوشبختی و شادی را تجربه می کنید که با بدترین ترس هایتان روبرو شده و آنها را شکست دهید.

عکس العمل افراد مختلف در هنگام روبرو شدن با ترس

شما وقتی احساس ترس می کنید چگونه واکنش نشان می دهید؟ وقتی کسی از چیزی می ترسد، به یکی از چهار حالت زیر واکنش نشان می دهد:

۱-حالت نگرانی و فلج شدن: در این حالت شما حس می کنید که هیچ چیزی نمی تواند زندگی شما را تغییر داده و هرگز قادر نخواهید بود تا به چیزی که میخواهید برسید. به عنوان مثال، اگر از سخنرانی کردن می ترسید، خیلی نگران می شوید، اما هرگز هیچ کاری برای بهبود مهارت های ارتباط خودتان انجام نمی دهید. نگرانی و دلواپسی بزرگترین دشمن عزت نفس است و باعث می شود قبل از شروع مبارزه تسلیم شوید.

۲-حالت تسلیم: در این حالت شما یاد گرفته اید که با هر چیزی که سر راه شما قرار می گیرد سازش کنید. در ادامه مثال قبلی، شما این حقیقت را که نمی توانید مهارت های ارتباطیتان را بهبود دهید، قبول کرده و تلاشی نمی کنید. شما دیگر نگران نیستید و نمی توانید از هر فرصتی برای سخنرانی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که به هر ترسی که غلبه کنید، مهارت های خاصی را هم در زندگی یاد می گیرید.

۳-حالت رد یا انکار: برخی افراد هرگز ترس یا کاستی هایشان را قبول نمی کنند. آنها به جای انجام کاری که لازم است، کاری را ادامه می دهند که انجامش راحت تر است. این افراد هرگز به ترسشان اعتراف نکرده و در نتیجه برای خلاص شدن از این ترس هیچ فعالیتی نمی کنند. اگر از شغلی ناراضی باشند، همیشه به دنبال فرار کردن از آن هستند تا دردشان را فراموش کنند. این افراد وانمود می کنند که اعتماد به نفس داشته و خوشحال هستند، اما فقط افرادی خوشحال و آزادند که این ترس را به چالش بکشند.

۴-حالت پافشاری، مبارزه و پیروزی: این روش جنگجوهای صلح طلب است. شما زمانی آرامش پیدا می کنید که به خودتان ایمان داشته و با ترس مبارزه کنید. شاید همیشه در این جنگ پیروز نشوید اما در نهایت برنده هستید. می توانید استراتژی های پیروزیتان را با کتاب خواندن، تفکر و تامل، و مشاهده افرادی که بر همان ترس های مشابه غلبه کرده اند، گسترش دهید. برای اجرای این استراتژی ها خوب فعالیت کرده و تا زمانی که به نتیجه دلخواه برسید، ادامه دهید. غلبه کردن بر ترس دانش فضایی نمی خواهد! فقط امر ساده ای از ادامه یادگیری و پافشاری است.

۷ اقدام کاربردی و بسیارساده برای غلبه بر ترس:

خدمتتان عرض کنم ۷۰ درصد از چیزهای که از آمدن آن برسرمان می ترسیم غالبا اصلا اتفاق نمی افتند. وفراموش نکنید که شما بزرگتر از هر چیزی هستید که برایتان اتفاق می افتد یا ممکن است اتفاق بیافتد.

۱- تصمیم بگیرید تا با ترس مبارزه کنید: فقط کسانی که با ترس هایشان مقابله می کنند آزاد و خوشحال هستند، دیگران زندانیانی هستند که به آزاد بودن تظاهر می کنند. یک فهرست از چیزهایی که شما را می ترسانند درست کرده و تصمیم بگیرید تا برایشان کاری کنید، مگر اینکه، از نظر جسمی خطری شما را تهدید کند. به این ترتیب آزادی عاطفی را تجربه خواهید کرد.

۲- گام هایی کوچک بردارید: اگر از سخنرانی می ترسید، در یک کلاس آموزش سخنرانی ثبت نام کنید. اگر از ارتباط برقرار کردن با افراد غریبه ترس دارید، به یک کلوب مجازی بپیوندید. اگر نمی توانید یک کسب و کار راه بیاندازید، به صورت پاره وقت شروع به کار کنید. اقدامات کوچک وقتی به طور مداوم ادامه پیدا کنند، برایتان عزت نفس به ارمغان می آورند. عزت نفس مثبت بهترین پادزهر برای ترس است.

۳- فعالیتی انجام داده و آن را تکرار کنید: ترس فقط با انجام فعالیت درمان می شود. یک برنامه عملی طراحی کرده و آن را پیاده کنید و بعد با اضافه کردن شدت و تکرار، آن را بهبود دهید. اگر شما کاری را بارها و بارها ان

جام دهید، غیرممکن است که دیگر از آن بترسید. تکرار مهارتتان را بهبود داده و باعث می شود احساس خاصی از نتیجه مثبت داشته باشید.

۴- به دنبال یک نمونه باشید: داستان کسانی را که به خواسته هایشان رسیده اند دنبال کنید. شما متوجه خواهید شد که این افراد هم با همان ترس ها و شک ها شروع کرده اند. وقتی نمونه های زیادی در ذهن داشته باشید، دیگر از انجام کاری برای غلبه بر ترس هایتان خجالت نخواهید کشید.

۵- منابعی الهام بخش داشته باشید: با خواندن کتابهایی که شما را با انگیزه نگه می دارد، به خودتان الهام دهید. باور داشتن به چیزهای مثبت کافی نیست، باید به خوب و مثبت زندگی کردن هم باور داشته باشید. الهام سوخت ذهن و بدن است.

۶- درباره نگاه و فکر دیگران نسبت به خودتان نگران نباشید: وقتی در حال سعی برای غلبه بر ترس هایتان هستید، ممکن است شکست بخورید. این هم قسمتی از بازیست. وقتی می بازید، بازنده باقی نمانید. زندگی دوی ماراتن است، پس به دویدن ادامه دهید تا در نهایت بر ترس غلبه کرده و پیروز شوید.
۷- ” انی اخاف ” – ” من می ترسم “- ” I,m afraid “: مهمترین و بهترین قسمت عرایضم اینکه علم جدیدا ثابت کرده است که ترس با اعلام کردن می رود. پس لطفا ترسهایتان را اعلام کنید تا از سرشما دست بردارند و راهشان را گرفته و بروند…
اکثر کسانی که به ترس هایشان غلبه نمی کنندو آنراباخود همراه کرده و حمل می کنند، زندگی خیلی کوچکی ومحدودی خواهند داشت ومتاسفانه اکثر آرزوها و خواسته هایشان را باخود به جهان بعدی می برند. لطفا ترس هایتان را با دکترمحیی مطرح و راه کار گذر از ترس را جویا شوید… حتما هر روز خودتان را به چالش کشیده و رشد کنید.

WWW.MOHIE.IR

درباره‌ حسین مهدیخانلو

حسین مهدیخانلو / معروف به دکترمحیی / روانشناس و رواندرمانگر / مشاور فردی و خانوادگی / روانشناس و مشاورخانواده / مشاور برخی از مدیران و مسئولین / مشاور و تسهیلگر روابط فردی واجتماعی / متبحر وفعال در حوزه اینیاگرام / مدرس اصول وفنون مذاکره / مدرس ومشاور ارتباطات حضوری و تلفنی مدیران روابط عمومی / مدرس اصول و روشهای زندگی شاد وخانواده موفق باآموزه های دینی وتعالیم الهی/ مبدع و مدرس تکنیک اکسیرموفقیت در زندگی شاد و کسب وکار موفق / مشاور برندسازی، ارتقاع برند و طراحی لوگو / مشاور کسب وکارهای نوین / مدرس کسب وکارهای آفلاین و آنلاین / مشاورمدیران ارشدصنایع وسازمانهای خصوصی و دولتی / مشاورمدیران شهرکهای صنعتی وصنایع / عضو انجمن نانو / عضو انجمن مخترعین / عضو انجمن نخبگان کشور / دانش آموخته دکترای مدیریت کسب وکار / نویسنده کتاب سرنوشت را میتوان از سرنوشت / مدیرسایت سرماس WWW.MOHIE.IR / دارای مدرک وپروانه D.A.S از انگلستان / دارای مدرک(D.B.A)از وزارت علوم/ عضونظام ... / مشاور مدیران ومسؤلین کشوری ولشکری ازسال 76 تاکنون/ جوانترین مدیر برگزیده ی شهری در ۲۰ سالگی / دکترحسین مهدیخانلو HOSSEIN MAHDIKHANLOO

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*